W dniu 13 września 2008r. realizując projekt pod nazwą "ZADRA" finansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie VI Polsko - Amerykańską Fundację Wolności realizowaną przez Akademii Filantropii w Polsce oraz lokalnych darczyńców zorganizowaliśmy wycieczkę Szlakiem rękodzieła ludowego i Szlakiem tatarskim, w której uczestniczyły kobiety z Gminy Dubicze Cerkiewne.
W trakcie wycieczki zapoznałyśmy się z pracą i twórczością kilku przedstawicieli, starych, ginących już zawodów. W miejscowości Czarna Wieś Kościelna odwiedziłyśmy kuźnię w której można było podziwiać piękne kute elementy zdobnicze z żelaza, narzędzia gospodarskie takie jak np. siekiery, topory, podkowy itp.,zapoznać się z trudną pracą kowala, bądź obejrzeć stare, wiekowe, rzadko spotykane już urządzenia służące kowalowi do dnia dzisiejszego w jego pracy. Można też było zakupić wyroby wykonywane przez kowala np. małe podkowy jako amulety szczęścia.
W tej samej wsi wycieczka zatrzymała się też u garncarza, u którego mogłyśmy obejrzeć szereg różnorodnych wyrobów glinianych wykonywanych w jego pracowni. W związku z nieobecnością garncarza osoba oprowadzająca przedstawiła jedynie krótki opis technologiczny powstawania wyrobów z gliny, pokazała niezbędne urządzenia oraz piec do wypalania naczyń. Żałowałyśmy ,że nie było możliwości spróbowania swoich sił w pracy na kole garncarskim. Autobus wypełnił się natomiast wspaniałymi wyrobami z gliny, które upiększać będą gospodarstwa domowe naszych pań.
W kolejnej miejscowości Zamczysk odwiedziłyśmy łyżkarza, czyli rzemieślnika trudniącego się wyrobem różnego rodzaju, wielkości i zastosowania łyżek z drewna. Na naszych oczach w bardzo krótkim czasie potrafił on wykonać piękne wyroby z drewna, w które można też było się zaopatrzyć.
Kolejnym etapem naszej podróży była miejscowość Janów i pracownia tkacka w której zaznajomiłyśmy się z zasadami pracy na warsztacie tkackim. Właścicielka pracowni opowiedziała o przygotowaniu krosien do pracy oraz o całym cyklu prac związanych z wykonaniem pięknej kapy, narzuty czy kilimu. Udało się też obejrzeć wiele wspaniałych wyrobów powstałych w tej pracowni.
Kolejnym etapem wycieczki była Sokółka, w której mile przyjął i ugościł nas proboszcz tej parafii Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk. Grupa zapoznała się z historią, dniem dzisiejszym oraz zwiedziła piękną cerkiew pod wezwaniem Aleksandra Newskiego. Na zakończenie spotkania ks. proboszcz ugościł wszystkich przepysznym ciastem za co składamy serdeczne - Bóg zapłać.
Po wizycie w cerkwi sokólskiej udałyśmy się do Kruszynian, gdzie byłyśmy umówione na spotkanie z przewodnikiem po tamtejszym meczecie. Zaciekawił nas sam wystrój tej świątyni, a także piękne karty historii Tatarów na Ziemi Sokólskiej. Pan przewodnik potrafi pięknie opowiadać i zapoznał nas z życiem i kulturą tej jednej z najmniejszych mniejszości narodowych w naszym kraju. Po obejrzeniu meczetu oraz nieopodal leżącego cmentarza tatarskiego uczestnicy wycieczki udali się do pobliskiej restauracji znajdującej się w kwaterze agroturystycznej "Tatarska Jurta" ,aby poza strawą duchową spróbować też autentycznego jadła tatarskiego w postaci pirekaczewników. Po obiedzie udałyśmy się w drogę powrotną.
Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem integracyjnym.
lokalni darczyńcy