W 20-leciu międzywojennym, kiedy powołano do życia Straż Graniczną, Polska zaledwie od kilku lat istniała jako niepodległe państwo po ponad 100 latach rozbiorów. Szczególnie wschodnia granica z nowopowstałym Związkiem Radzieckim była strefą wyjątkowo niespokojną. Władze Rzeczpospolitej wciąż poszukiwały struktur, które zapewniłyby zarówno bezpieczeństwo granic jak i kontrolę przepływu towarów i osób przez granice. Do wybuchu II wojny światowej taką rolę pełniły różne formacje, najczęściej o charakterze wojskowym. Na wschodzie był to np. utworzony w 1924 r. Korpus Ochrony Pogranicza. Granice północna, południowa i zachodnia, bardziej stabilne, wymagały raczej cywilnego charakteru służby, co jednak zmieniło się pod koniec lat 20. XX w. Na skutek napiętej sytuacji politycznej w kontaktach z Niemcami i Czechosłowacją 22 marca 1928 r. prezydent Ignacy Mościcki w miejsce dotychczasowej Straży Celnej powołał więc Straż Graniczną, podległą trzem ministerstwom: Skarbu, Spraw Wewnętrznych i Spraw Wojskowych, która funkcjonowała do 1939 r.
Straż Graniczna powstała 16 maja 1991 r., jako dumna kontynuatorka chlubnej tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza. Biorąc sobie głęboko do serca słowa Jana Pawła II, że "Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość", stała się nowoczesną i profesjonalną służbą mundurową,która przejęła zadania rozformowanych Wojsk Ochrony Pogranicza. Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało zmiany w ruchu granicznym. Wschodnia granica Polski stała się jednocześnie zewnętrzną granicą Unii, którą należało uszczelnić, szczególnie jeśli chodzi o przemyt narkotyków, broni oraz nielegalną migrację. Z przystąpieniem do UE wiąże się włączenie do strefy Schengen. W grudniu 2007 r. została w Polsce zniesiona kontrola na granicach morskich i lądowych z krajami Schengen, a od 30 marca 2008 r. również na lotniskach. Przynależność do strefy oznacza, oprócz swobodnego przekraczania granic, także współpracę krajów członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa, jednolite przepisy i dostęp do wspólnej bazy danych.
Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych utworzono w dniu 11.09.2002 r. Ochrania ona odcinek granicy państwowej o długości 15.93 km tj. od zn. gr. nr 1458 (włącznie) do zn. gr. nr 1425 (wyłącznie). Odległość do rejonu linii rozgraniczenia z Placówką SG w Czeremsze wynosi 12 km a z Placówką SG w Białowieży 21 km.Linia granicy państwowej przebiega lądem w terenie zalesionym, przecinając wody graniczne: rzekę Leśna Prawa, strumień Policzna.
Strefa działania placówki obejmuje cały obszar gmin Dubicze Cerkiewne, Orla oraz część gminy Hajnówka. Głębokość strefy działania wynosi 29 km.
W dniu 16 maja 2008 r. w placówce Straży Granicznej odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 17-lecia Straży Granicznej. Komendant Placówki ppłk. Jan Niczyporuk serdecznie powitał przybyłych na uroczystość zaproszonych gości Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne Anatola Pawłowskiego i Zastępcę Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego Leona Małaszewskiego.
Funkcjonariusze Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych w galowych strojach służbowych stawili się na uroczysty apel z okazji jubileuszu.
Wójt Gminy w ciepłych słowach złożył gratulacje funkcjonariuszom Placówki z okazji ich święta. Serdecznie podziękował również za wzorową ochronę granicy Unii Europejskiej oraz poprzez współdziałanie z policją również za zabezpieczenie ładu i porządku na terenie gminy.
Akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe w imieniu Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk. Mariana Pogody , wręczył Komendant Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych ppłk. Jan Niczyporuk.
W korpusie oficerskim na stopień kapitana awansowano por. Marka Dziubonosa.
Na stopień chorążego sztabowego awansowano st.chor. Stefana Chirko i st.chor. Mirosława Kononiuka.
W korpusie chorążych akty mianowania na kolejne stopnie otrzymało 7 funkcjonariuszy , a korpusie podoficerskim 17-tu funkcjonariuszy. Komendant Placówki wręczył również nagrody 10 osobom.