ZADRA

Większość wsi z terenu powiatu hajnowskiego przeżywa obecnie okres regresu spowodowany znacznym spadkiem liczby mieszkańców ,ale i też spadkiem aktywności mieszkańców wsi (szczególnie ludzi młodych). W związku z powyższym tym cenniejsza jest inicjatywa podjęta w 2007r. przez grupę kobiet z naszej gminy.

Początek roku 2007r.- kilkanaście kobiet z naszej gminy postanowia zerwać z nudą domową, apatią, marazmem, zdecyduje się wyjść z tzw. pieleszy domowych , pokazać się na zewnątrz, przyjemnie spędzić wolny czas, zrobić coś dla siebie i dla innych. Ich działania zaczęły się od krótkich spotkań 2 razy w tygodniu na zajęciach fitness.

Wyjście z domu zaowocowało tym, że kobiety zapragnęły czegoś więcej dla siebie i społeczeństwa gminy. Aby rozszerzyć swoje działania postanowiły one napisać i złożyć wniosek o uzyskanie dotacji w lokalnym konkursie grantowym ogłoszonym przez Euroregion Puszcza Białowieska ze środków Programu “Działaj lokalnie”- Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt został złożony przez nieformalną grupę kobiet, która przyjęła nazwę “ZADRA”, czyli kobieta “ Zadbana - Aktywna - Doświadczona - Rodzinna - Atrakcyjna ”. Realizację projektu czynnie wspierali Pani Mirosława Siemieniuk Morawska – Kierownik Biblioteki Publicznej , Pani Jolanta Socha – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Pan Anatol Pawłowski - Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne. Celem projektu projektu było:

W ramach realizacji projektu zrealizowano szereg działań takich jak:

1. Wyjazd do Szepietowa na Wiosenne Targi Ogrodnicze w dniu 21.03.2007r. w którym uczestniczyło 27 osób w tym 23 kobiety. W ramach wyjazdu kobiety uczestniczyły w szkoleniu i prezentacji pn. “Projektowanie przydomowego ogródka ozdobnego “ prowadzonym przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach oraz dokonały zakupu krzewów i kwiatów .

2. W dniu 19 maja 2007r. zorganizowany został wyjazd do Supraśla, w którym uczestniczyło 35 kobiet. Zwiedziły one m.in klasztor męski , muzeum ikon oraz samą miejscowość Supraśl, a zakończyły wyjazd spotkaniem integracyjnym.

3. W dniu 26-27 maja 2007r. odbyły się warsztaty po nazwą “ Ja jako animator w środowisku lokalnym”, które miały na celu przygotowanie przyszłych liderek działających w swoich środowiskach lokalnych i kreowania własnej osobowości.

4. W czerwcu 2007r. zorganizowany został pokaz jak dbać o siebie i jakie stosować kosmetyki z udziałem profesjonalnej kosmetyczki, w którym uczestniczyło 18 kobiet.

5. Ponieważ życie kobiety związane jest m.in z kuchnią , w dniach 30.06 – 01.07. 2007r. zorganizowane zostały warsztaty upowszechniające racjonalne i zdrowe żywienie, w którym uczestniczyło 10 kobiet.

6. W dniu 04.08.2007r. zorganizowany został wyjazd do Warszawy w czasie którego zwiedzano Zamek Królewski, Stare Miasto, Ogród Botaniczny w Powsinie. Kobiety były też w Kawiarni Lodowej oraz na sztuce teatralnej “Skrzypek na dachu”.

7. Przez cały czas trwania projektu trwał też konkurs “Najładniejsza Zagroda 2007”, w którym wzięło udział ponad 20 uczestników. Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 12 ogródków przydomowych.

W dniu 25.09.2007r. dokonane zostało podsumowanie projektu, w którym łącznie uczestniczyło 85 osób, jak też wręczono nagrody w konkursie na najładniejszą zagrodę w 2007r. w Gminie Dubicze Cerkiewne .

W ramach projektu zorganizowano 3 wyjazdy , 4 szkolenia, 1 konkurs, 32 spotkania Klubu Fitness. Najważniejszym jednakże efektem jest to ,że kobiety nadal spotykają się dwa razy w tygodniu na fitnessie, przy okazji świąt, urodzin, wyjazdów itp. i zawsze mogą na siebie liczyć.

Między innymi w dniu 29.02.2008 r. 18 osób wzięło udział w wyjeździe do Kompleksu Rozrywkowo - Rekreacyjnego w Białymstoku ”ELTOR”, w czasie którego uczestniczyły w zajęciach fitness, przebywały w grocie solnej oraz rywalizowały z mężczyznami na torach kręgielni.

zajęcia fitness











kręgielnia











grota solna

Dokonania i aktywność naszych kobiet należy promować, popierać i wykorzystać dla dobra rozwoju naszej społeczności lokalnej. Aby ich działalność można byłoby rozszerzyć należy formalnie założyć i zarejestrować stowarzyszenie na bazie wspomnianej już grupy nieformalnej “ZADRA”. Założenie stowarzyszenia spowoduje znacznie większe możliwości działania ,rozwój nowych form działalności, a w szczególności znacznie większe możliwości pozyskiwania środków na realizację swoich pomysłów, w tym środków z Unii Europejskiej. Przygotowania do założenia stowarzyszenia „Zadra” są bardzo poważnie zaawansowane.