Sobota 27 października 2007 roku była dniem pełnym wrażeń i przygód. 40 - osobowa grupa czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych udała się na wyjazd edukacyjny do Olsztyna. Obok siebie jechała młodzież, ich młodsze rodzeństwo lub koledzy i koleżanki, a także ich rodzice lub opiekunowie szkolni.
Głównym celem wyjazdu było zapoznanie czytelnika wiejskiej biblioteki z modelowymi bibliotekami multimedialnymi na miarę XXI wieku, które proponują swoim klientom innowacyjne rozwiązania promocji książki i biblioteki oraz nowoczesne metody nauczania poprzez wykorzystanie multimediów i zasobów internetowych a także ciekawe sposoby spedzania czasu wolnego.
Celem drugorzędnym była integracja rodziny (wspólny wyjazd) połączona z poznaniem pięknych zakątków Polski.
Z Dubicz wyjechaliśmy bardzo wcześnie, bo już o godz. 5:30 wszyscy siedzieliśmy w wygodnym autokarze i oczekiwaliśmy na odjazd. Przed nami 300 km do przejechania, ale nie stanowiło to żadnego problemu. Czas płynął szybko i już o godz. 11:00 byliśmy u kresu podróży. Swoje kroki skierowaliśmy do Planetarium (www. ...., gdzie zauczestniczyliśmy w seansie edukacyjnym "Od Księżyca do Sputnika". Przez około 1 godzinę podróżowaliśmy w przestworzach kosmicznych, poznając galaktyki i gwiazdozbiory. Po krótkiej przewie na konsumpcję swoje kroki skierowaliśmy do Biblioteki Multimedialnej Planeta 11 - Filii nr 11 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
W związku z nazwą Biblioteki nasuwają się pytania:
dlaczego Planeta? - ponieważ usytuowana jest przy Planetarium
dlaczego 11? - ponieważ jest filią nr 11 WBP
dlaczego multimedialna? - ponieważ obok książek znalazły swe miejsce mix-media (książki z płytą CD, DVD, kasetą) oraz inne nośniki CD, VCD, DVD, kasety VHS z muzyką i filmem oraz bogata ofertą czasopism. Z posiadanych zbiorów można korzystać zarówno na miejscu (specjalnie przygotowanych stanowiskach komputerowych, tzw. kapsułach) jak i wypożyczać je na zewnątrz (do domu).
Młodzież i rodzice byli zachwyceni Biblioteką. Zainteresowanie wzbudziła bogata oferta z filmami DVD z czołówek światowej produkcji oraz stanowiska z grami komputerowymi. Zgodnie przyznali, że w takiej Bibliotece chętnie spędzaliby każdą wolną chwilę. Nie tylko grając, czy buszując w sieci, ale też czytając książki i prasę. Także aktywnie uczestniczyliby w działalność istniejących kółek zainteresowań. Tudzież mogliby korzystać z internetu przy wykorzystaniu prywatnych notebooków.
Pełni optymizmu i wiary, że Biblioteka może być zarówno miejscem spotkań towarzyskich jak i skarbnicą wiedzy oraz rozrywki udaliśmy się na Stare Miasto, podziwiać zabytki Olsztyna. Tu znów spotkała nas niespodzianka - wielka platforma przed budynkiem Wojewódzkiej Biblioteki. Nasuwa sie kolejne pytanie - jakie cele nakreśliły sobie olsztyńskie biblioteki, że ciągle zadziwiają odbiorcę kultury? Czyżby chcą być innowacyjne na niwie bibliotekarskiej i zmienić dotychczasowy obraz biblioteki. A może po prostu dbają o klienta biblioteki, oferując im to co nowoczesne i wciągające.
Żałuję tylko, że nie zdążyłam pokazać dla swoich czytelników Biblioteki Multimedialnej dla dzieci Abecadło, która w soboty w godzinach popołudniowych jest zamknięta. Działa ona przy dużym Centrum Handlowym i bardzo często zajmuje się dziećmi, których rodzice po prostu wyszli na zakupy, oferując im wiele zajęć popołudniowych.
Z "wielkiej" wyprawy do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wróciliśmy przed północą, zadowoleni i pełni nowych wrażeń.
Jeden z uczestników wyjazdu zadał dwa pytanie: kiedy u nas będzie taka Biblioteka? Kiedy Pani napisze taki projekt?. Pytania zostawię bez odpowiedzi. Są dobrym przykładem, że wyjazd edukacyjny był owocny a Biblioteka jako organizator odniosła sukces. Wzbudziła zainteresowanie.
Wyjazd zorganizowany w ramach Projektu "Bibliotek@ - kultura, wiedza, informacja" z Programu Rzeczpospolita Internetowa
Sfinansowane z programu Rzeczpospolita internetowa"