CELE WOPR  -  INACZEJ  ZASADA  3 X  P

      P R E W E N C J A  -  P Ł Y W A N I E  -   P O M O C

                                              Ośrodek Wypoczynkowy „Bachmaty” posiada wyznaczone i dobrze oznakowane kąpielisko na wodach otwartych. W sezonie turystycznym 2003 r. zostalo zatrudnionych dwóch ratowników WOPR . Kąpielisko jest strzeżone w godz.od 10 – 18  codziennie.

 

.

 

Gminny  Ośrodek Sporu i Rekreacji przy pomocy Instruktora WOPR  starszego ratownika Mirosława Sokołowskiego zorganizowal naukę pływania dla dzieci i młodzieży  z rodzin patologicznych.

         

        Zajęcia z deską                                                                     Rozgrzewka na lądzie

 

 

       

                                                             Młodszy ratownik na stanowisku

                        Umiejętność pływania jest taka stara, jak umiejętność chodzenia czy biegania. Wszędzie tam, gdzie w zamierzchłych czasach osiadł w pobliżu zbiorników wodnych człowiek, uczył się on również pływać.
W zależności od etapów rozwoju społecznego różne były przyczyny skłaniające ludzi do opanowania umiejętności pływackich. U ludzi pierwotnych potrzeba umiejętności pływania łączyła się z większą skutecznością łowiectwa czy zbieractwa. W starożytnej Grecji właściciele niewolników uprawiali pływanie w trosce o harmonijny rozwój swojego ciała. W starożytnym imperium rzymskim umiejętność pływania wiązano przede wszystkim ze sprawnością bojową legionów. Współcześnie zasadność, umiejętność opanowania sztuki pływania dostrzega się zarówno w stymulacji rozwoju fizycznego młodzieży, jak również w rekreacji dla ludzi zmęczonych pracą zawodową, w rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, a także w kreacji dla młodzieży wybitnie uzdolnionej ruchowo.

 ZAPAMIĘTAJ - TO MOŻE URATOWAĆ TOBIE LUB KOMUŚ ŻYCIE !!!

Oczekują na spotkanie z tobą, twoimi przyjaciółmi baseny, zalewy, jeziora, rzeki i spienione morskie fale. 

Zanim jednak wyruszycie na wakacyjne szaleństwa warto jest zapoznać się z kilkom podstawowymi

zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

1. KĄPIEMY SIĘ TYLKO NA KĄPIELISKACH STRZEŻONYCH.

Wiemy, że woda nawet ta niepozornie najspokojniejsza, jest groźnym i

niebezpiecznym żywiołem. Statystyki jednoznacznie ukazują, iż większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych.

2. NIGDY NIE PŁYWAJ SAM.

Najlepiej wchodź do wody a osobą towarzyszącą. Wówczas zawsze jak będziesz potrzebował pomocy możesz być pewien, że nie zostaniesz niezauważony. Jeśli jesteś sam, to poproś kogoś by obserwował cię jak będziesz w wodzie.

3. NIE WCHODŹ DO WODY, GDY JESTEŚ POD WPŁYWEM ALKOHOLU.

Alkohol, narkotyki dodają ludziom odwagi, czego konsekwencją może być przeliczenie się ze swoimi siłami. W dodatku używki przyczyniają się do osłabienia organizmu, pogarszają koordynację ruchową, co w rezultacie zmniejsza zdolności pływackie i może się przyczynić do szybkiego utonięcia.

4. NIE WYPŁYWAJ DALEKO OD BRZEGU.

Wypływanie daleko od brzegu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie, ratownikowi zajmie dużo czasu na dopłynięcie do ciebie. Płynąc na kąpielisku wzdłuż brzegu jesteś stale obserwowany i w razie zagrożenia możesz zawsze liczyć na szybką i skuteczną pomoc ratownika.

5. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI.

To tylko 20-60 sekund i twoje dziecko jest pod wodą. Pamiętaj ratownik jest odpowiedzialny za doglądanie ciebie, twoich dzieci oraz innych osób kąpiących się. Nawet najlepszy ratownik nie jest w stanie upilnować wszystkich-dlatego pomóż mu.

6. NIE SKACZ DO NIEZNANEJ WODY.

Przed każdym pierwszym skokiem sprawdź głębokość wody i dno. Nie skacz do wody płytszej niż 2,5 metra.

7. PRZESTRZEGAJ REGULAMINU KĄPIELISKA.

Znajdując się na basenie, kąpielisku czy plaży poświęć chwilę czasu na przeczytanie regulaminu, który tam obowiązuje. Dowiesz się m.in., jaki sposób można korzystać z obiektów znajdujących się na teranie kąpieliska, kto zarządza kąpieliskiem, kiedy jest czynne, kto czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się.

8. NIE KĄP SIĘ PRZY OSTROGACH.

Chodzenie po ostrogach i kąpanie się w ich pobliżu jest zabronione. Jeśli tam przebywasz możesz się spotkać z niespodziankami: brak dna, wsteczne prądy, okaleczenie przez małże.

PAMIĘTAJ!!!

- jeżeli przed chwilą zjadłeś posiłek, nie wchodź do wody,

- rozgrzany grą w piłkę lub dłuższym opalaniem nie wskakuj do wody,

- przed kąpielą skorzystaj z natrysku, jeżeli go nie ma, to ochłodź kark, klatkę piersiową i głowę wodą,

- w trakcie kąpieli nie krzycz, nie hałasuj, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest ci ona potrzebna,

- jeśli cię chwycą dreszcze, wyjdź natychmiast z wody,

- stosuj się do wskazówek ratownika.