BIEG NA ORIENTACJĘ

  Bieg na orientację nie jest nową dyscypliną sportu, ale wciąż mało popularną w Polsce. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej.
                                                          
   BnO (Bieg na Orientację) polega na tym, aby w jak najkrótszym czasie pokonać zaznaczoną na mapie trasę. Zawodnik potwierdza na karcie startowej swoją obecność w wyznaczonych punktach kontrolnych w terenie. Droga między punktami jest dowolna, a jej wybór zależy od zawodnika.

 Warunkiem sklasyfikowania i pomyślnego ukończenia biegu jest dotarcie do wszystkich punktów kontrolnych w odpowiedniej kolejności. O wyniku decyduje jedynie osiągnięty czas. W pokonywaniu trasy pomocny jest kompas, z którego zawodnik może odczytać właściwy kierunek biegu.

    Mapy, którymi zawodnicy posługują się podczas BnO, są specjalnie przygotowane dla tej dyscypliny sportu. Są bardzo dokładne, powinny być na nich zaznaczone wszystkie charakterystyczne obiekty oraz podane szczegółowe informacje dotyczące terenu. Długość trasy i liczba punktów kontrolnych zależą przede wszystkim od kategorii wiekowej, formy zawodów, a także od terenu, w którym się one rozgrywają. Na zawodach najmłodsi biegacze mają do pokonania trasę około 1,5 - 2 km (dla innych kategorii wiekowych trasy mogą wynosić 10 km, a nawet więcej), w praktyce oznacza to ok. 2 - 3 km, różnica ta wynika z faktu, że długość trasy jest liczona na mapie w linii prostej, bez uwzględnienia ukształtowania terenu.

Zawodnicy zmuszeni są do omijania przeszkód terenowych, takich jak: pagórki, bagienka, zagajniki. Długość pokonanej przez zawodnika trasy w dużej mierze zależy od jego umiejętności.
    BnO traktowany wyczynowo jest sportem trudnym, stawiającym zawodnikowi wysokie wymagania co do formy fizycznej,  intelektualnej i psychicznej. Podczas biegu konieczna jest ciągła koncentracja - przy braku skupienia często popełnia się błędy i można się zgubić. BnO traktowany jako rozrywka może być wspaniałą zabawą, aktywną formą wypoczynku, okazją do ruchu na świeżym powietrzu.
    BnO to nie tylko wysiłek fizyczny, to także umiejętność myślenia, ćwiczenie spostrzegawczości, koncentracji, oraz konieczność samodzielnego podejmowania decyzji.  

W dniu 21 marca 2003 r. w Pietraszach  k/Białegostoku odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego   w BIEGU NA ORIENTACJĘ. Duży sukces odnieśli gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych. W klasyfikacji drużynowej K-16 uczniowie zajęli II miejsce  a klasyfikacji drużynowej M -16  III miejsce.

W klasyfikacji indywidualnej  gimnazjady Andrzej Topór był 2 uzyskując 34  pkt.  Zwyciężył  Konrad Klimowicz  z Publicznego Gimnazjum 12 z Bialegostoku  40 pkt , prezentując bardzo wysoką formę.

W kategorii K-16 Julita  Charytoniuk  wywalczyła 4 lokatę zdobywając 25 pkt. Zwycięstwo w tej kategorii zasłużenie przypadło Agacie Antoniuk z PG-12 z Białegostoku 40 pkt.

Od lewej stoją: Julita Charytoniuk,Magdalena Mackiewicz,Justyna Chursa,Sławomir Kulik (trener), Tamara Kendyś , Katarzyna Leoniuk.        

 Wyniki drużynowe:

                        M 16                                                                                  K 16

  Miejsce         nazwa szkoły         punkty                         Miejsce                   nazwa szkoły       punkty

       I          PG-12  Białystok          114                                I             PG-12    Białystok               103

      II         GIM Dubicze Cerk.         79                                II            GIM  Mońki                          89

      III        GIM Śniadowo               64                                III           GIM  Dubicze Cerkiewne       77

      IV         GIM  Supraśl                 19                                IV           PG-17    Białystok                44

      V          PG-17  Białystok            14                                V            GIM   Śniadowo                   35

      VI        PG-9    Białystok            13                                VI           GIM   Supraśl                      17

      VII        GIM    Mońki

Andrzej Topór i Stefan Niczyporuk Prezes Klubu UKS Trops przy 11 LO w Białymstoku

Komunikat końcowy z mistrzostw województwa.

W dniach  5-6 kwietnia 2003 r. w Lublinie odbędą się eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z udziałem zawodników i zawodniczek Warszawy, Wrocławia, Lublina i Białegostoku. Udział w eliminacjach weźmie udział oprócz 8 uczniów i uczennic  PG-12  z Białegostoku również Andrzej Topór i Sławek Andrejuk , którym życzymy udanych startów i zakwalifikowania się do zawodów centralnych.