menu

"Praktyczne szkolenie w zakresie budowy i eksploatacji oczyszczalni roślinnych, w obszarach ochrony przyrody w północno- wschodniej Polsce"
                                               

     Jest sobota, piękna słoneczna pogoda 14 listopad 2009r pod nieruchomość w Witowie nr 28B Pana Wieczysława Korcha sołtysa i radnego podjeżdża kilka samochodów. ( Pan Korch przekazał gospodarstwo swemu synowi Andrzejowi i jest to gospodarstwo ekologiczne.) To właśnie tu ma się odbyć “Praktyczne szkolenie w zakresie budowy i eksploatacji oczyszczalni roślinnych, w obszarach ochrony przyrody w północno- wschodniej Polsce”.
     Warsztaty szkoleniowo - pokazowe zorganizowała Podlaska Stacja Przyrodnicza “NAREW” z siedzibą w Białymstoku, ul. Lipowa 16 lok. 47 (www.zielonetechnologie.pl). Wybrała właśnie gospodarstwo ekologiczne w Witowie i tu w przeciągu jednego dnia zostanie wybudowana i oddana do użytku przydomowa oczyszczalnia ścieków z filtrem gruntowo-roślinnym, która będzie miała charakter demonstracyjny, dydaktyczny i będzie służyła celom badawczym. W pokazowej budowie oczyszczalni udział bierze 15 kursantów z woj. podlaskiego reprezentujących m.in. suwalszczyznę , biorących udział w szkoleniu zorganizowanym przez Centrum Zielonych Technologii prowadzone przez firmę P.H.U. EKOPROM z Bialegostoku (www.ekoprom.com.pl).      Ekipa budowlana raz dwa przystępuje do prac ziemnych. Na początku montują polietylenowy osadnik gnilny z koszowym filtrem doczyszczającym firmy EURO-PLAST z Ciechocinka do którego trafiać będą surowe ścieki gospodarczo- bytowe,


następnie zostaje zamontowana przepompownia ścieków o średnicy 630 mm firmy PIPELIFE.


Tu trafi zatapialna pompa typu WQ 10 o wydajności 0,55 kW firmy “Omnigena” z Ożarowa Mazowieckiego.
     Kolejny etap budowy, to wykonanie filtra gruntowo-roślinnego o powierzchni ok 10m2 i wydajności do 0,39 m3/d . To juz trochę zajmuje czasu ale ekipa budowlana radzi sobie dość dobrze. Czynny udział w montażu bierze sołtys wsi Witowo Pan Wieczysław Korch.


Koparka wykopuje niewielki wykop, następnie ekipa układa na dnie geomembranę bento-matę, której celem będzie nieprzepuszczanie ścieków do gruntu , następnie zamontowano rury drenażowe, obłożono tzw. faszyną ( wiązki gałęzi wierzbowych), ich zadanie to ułatwienie zbierania wody przez drenaż zbierający. Całość przysypano drobnym żwirem tworząc niewielki kopiec i na górze zamontowano układ rur rozsączających i przykryto to niewielką warstewką kory i torfu, w którym mają być posadzone rośliny wodno – bagienne. Końcowym etapem prac to wykonanie oczka wodnego, do którego maja trafiać oczyszczone już ścieki.
     I tak w ciągu jednego dnia , została wybudowana przydomowa oczyszczalnia ścieków, prosta technologia, łatwa w obsłudze, wykorzystująca naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. W tego rodzaju oczyszczalniach wykorzystuje się filtr roślinny, gdzie system korzeni doprowadza tlen i spulchniając glebę zapewnia skuteczny przebieg procesów tlenowych.
     Gmina Dubicze Cerkiewne ma zamiar wybudować 135 podobnych oczyszczalni na terenach nie objętych kanalizacją zbiorczą. Zadanie to może być zrealizowane po uzyskaniu środków Unii Europejskiej, o które co roku się ubiegamy.



Dla zainteresowanych tematem oczyszczalni polecamy strony:
  • www.przydomowe-oczyszczalnie.pl
  • www.ekoprom.com.pl
  • www.zielonetechnologie.pl